Ulaşım Sektörü Dergisi Mart-Nisan Sayısı, Lotus Lojistik Haberi

Lojistik Dünyasının gündemini belirleyen dergisi ULAŞIM SEKTÖRÜ, Mart-Nisan sayısında Lotus Lojistik Genel Müdürü Halil Ünlü ile röportaj gerçekleştirdi.

Derginin tamamını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

“SIZMA OPERASYONLARINA KATILMIŞ TSK PERSONELİNDEN EĞİTİMLER ALIYORUZ” 

Depo ve antrepolar söz konusu olduğunda güvenlik konusu da kaçınılmaz olarak akla gelen ilk konulardan biri oluyor. Siz güvenlik noktasında hangi önlemleri alıyorsunuz? 

Bizler 7/24 güvenlik sağlanan bir tesiste hizmet veriyoruz. Yaklaşık 58 HD kamera ile 7/24 ve 1 yıl saklama süresi ile kayıt alıyoruz. Bununla yetinmiyor, aldığımız kayıtları her ihtimale karşı ayrı bir cihazda yedekliyoruz. Buna ek olarak tesisimiz Yetkilendirilmiş Yükümlü ve İzinli Gönderici statüsüne sahip bir tesis. Gerek siber gerekse fiziki güvenlik olarak sürekli denetleniyor, birçok sızma operasyonlarına katılmış TSK personelinden eğitimler alıyoruz. 

Yanıcı ve parlayıcı ürünler konusunda nasıl bir prosedür izliyorsunuz? 

Lotus Antrepo olarak tehlikeli madde depomuz da bulunuyor. Araçlar depomuza yanaşmadan önce ateş tutucular ile donatılıp o şekilde rampalara alınıyor. Gelen yüklerin MSDS formları (Güvenlik Bilgi Formu) önceden tarafımıza ulaşıyor ve tehlikeli madde güvenlik danışmanlarımız malzemenin riskleri ve depolanması konusunda arkadaşlarımıza bilgi veriyor. Gerekli şartlar sağlandıktan sonra en güvenli şekilde depolamasını gerçekleştiriyoruz. 

“İNSANSIZ DEPO İÇİN YURTDIŞINDAN FİRMALAR İLE İRTİBAT HALİNDEYİZ” 

Tesislerinizdeki teknoloji altyapısından bahseder misiniz? Teknoloji konusu sizin için nasıl bir öneme sahip?

Tesisimizde kesintisiz internet ve elektrik bağlantısı ile donatılmış bir alt yapı var. Depomuzda barkod okuyucular ile çalışıyoruz, her gelen malzeme anında sisteme işleniyor. Bu bilgileri aynı zamanda web sitemiz üzerinde bulunan online giriş alanından müşterilerimize de aktarıyoruz. İnsansız depo üzerine çalışmalar yürütüyoruz bunun ile alakalı yurtdışından birçok firma ile irtibat halindeyiz.

Türkiye’de lojistik sektöründe depo ve antrepo hizmetleri sizce nasıl bir noktada? 

Ben mesleğimi çok seviyorum ama maalesef geldiğimiz nokta pek istediğimiz yer değil. Bununla ilgili çalışmaları sürdürüyoruz. Bir an önce antrepoları da YYS sürecinin içine katmak için GAİD (Gümrüklü Antrepo İşletmecileri Derneği) ile birlikte gerekli görüşmeleri sağlıyoruz. Gerek taşımacılık gerekse antrepoculuk alanındaki prosedürü biraz olsun kolaylaştırabilirsek verilen hizmetin kalitesi çok daha iyi yerlere ulaşacaktır. 

“HER PERSONELİMİZ ADINA DÜZENLİ OLARAK AĞAÇ EKİMLERİ YAPIYORUZ” 

Son yıllarda Türkiye’de ve dünyadaki lojistik depolarında çevreci uygulama ve hizmetlerin hızla önem kazandığını görüyoruz. Siz bu konuda neler yapıyorsunuz? 

Tesisimizin her yerinde ambalaj türlerine göre atık tankları var. Tema Vakfı ile anlaşmalı olarak bunları biriktiriyoruz, kendileri gelip bizlerden teslim alıyorlar. Bu atıklar geri dönüşüme kazandırılıyor. Kullandığımız tüm ekipmanlar elektrikli, emisyon oranın azalması için elimizden geldiğince buna dikkat ediyoruz. Aynı zamanda doğaya saygı göstermek adına her personelimiz adına düzenli olarak ağaç ekimleri yapıyoruz. 

Pandemi sürecinde lojistik depolar nasıl bir dönüşüm geçirdi? 

Pandemi sürecinde “online” kavramı hepimizin hayatında daha çok girdi. Buradan e-ticaret alanındaki katma değerli hizmetlere bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Bizlerinde bu konuda atmış olduğu adımlar var, yakında bunu duyurmaya başlayacağız. 

Geleceğe yönelik yatırım planlarınız neler? 

Mevcut olan yerlerimize ek olarak birkaç senedir arazi yatırımı yapıyoruz. Bu arazilerde daha teknolojik ve standartları yüksek işleri robotların yaptığı insanlarında bu robotları kontrol ettiği stratejik depoları hayata geçirmek için çabalıyoruz. Umarım en kısa sürede bu ilklerin altına imza atıp sektörümüze bir katkıda bulunabiliriz.